Zapraszamy na wernisaż wystawy "Staroobrzędowcy" do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach - Galerii u Strasza w dniu 15 stycznia (sobota) 2022 roku o godz. 18.00 w miejscu.
Staroobrzędowcy na ziemie polskie przybyli w II połowie XVIII wieku z terenów dzisiejszej Rosji. Obecnie wierni w Polsce skupieni są wokół trzech parafii: w Gabowych Grądach, Suwałkach oraz Wojnowie. Liczba wyznawców tej religii oscyluje w granicach dwóch tysięcy. Są niezwykle zaangażowaną religijnie społecznością. Wiara ma dla nich kluczowe znaczenie, także w życiu codziennym. W każdą niedzielę udają się na nabożeństwa do molenny, ale również modlą się codziennie w swoich domach. Ich życie w XXI wieku znacząco różni się od tego, co zobaczyć można choćby na fotografiach prof. Iwańca: staroobrzędowcy wykonują najróżniejsze zawody, kultywują swoje pasje, a tradycyjny ubiór przyodziewają jedynie przy okazji wizyty w molennie bądź podczas uroczystości religijnych i świąt.
Najważniejszą cechą, która odróżnia ich doktrynę od innych kościołów prawosławnych to stosunek do obrzędów: uznawane są tylko księgi liturgiczne sprzed reformy Nikona, zaś każde odstępstwo od tradycji traktowane jest jako grzech śmiertelny. Wierzą też w świętość i nietykalność Moskwy, nazywanej kiedyś Trzecim Rzymem. Wiara starowierów osnuta jest także wokół oczekiwania na koniec świata i właśnie temu podporządkowują całe swoje życie doczesne.
O Kolektywie
Kolektyw Lux powstał pod koniec 2020 roku. Jego trzon tworzą Emilia Pluta, Jerzy Machajek i Marcin Dąbrowski - troje ludzi, w których drzemie wielka pasja fotograficzna i ciekawość świata. Poznali się w Lubelskiej Szkole Fotografii. Projekt "Staroobrzędowcy - religia niewymarła" jest ich pierwszym, autorskim projektem, w przyszłości zamierzają nadal pracować wspólnie nad kolejnymi.
ZAPRASZAMY!