Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski w Kielcach, zapraszają na wystawę fotografii Kazimierza Sokołowskiego
„Sięgając szczytów”.
Otwarcie: 17 lutego 2023r.
Godzina: 18.00.
Miejsce: Galeria "U Strasza”
Wojewódzki Dom Kultury, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
SIĘGAJĄC SZCZYTÓW
Od lat fotografuję góry- fascynuje mnie ich surowe piękno, ale i potęga. Stanięcie na wysokim szczycie i spojrzenie w dół na znajdującą się u naszych stóp ziemię jest jednym z tych doświadczeń, które pozwalają obudzić w nas najgłębsze uczucia.
Wielu próbuje zrozumieć, co tak naprawdę ciągnie ludzi w góry, szczególnie w te najwyższe.
Piotr Pustelnik zdobywca Korony Himalajów i Karakorum na pytanie Anny Gronczewskiej (P. Pustelnik: Chcę być sprawniejszy, lepszy, niż jestem. Dziennik Łódzki, 2017)
"Co Pana zdaniem ciągnie ludzi w wysokie góry?"
- odpowiedział:
"Mogę powiedzieć, co mnie ciągnie. Dla mnie góry były uosobieniem pewnej wolności, hierarchii wielkości. Góry są wielkie, my mniejsi i musimy się do nich dostosować. Tam panują zupełnie inne reguły niż w cywilizacji, miastach. I estetycznie są przepiękne".
Dla mnie obcowanie z górami jest przeżyciem estetycznym, kulturowym i w części sportowym, a kiedy do górskich wędrówek dołączam fotografowanie- również artystycznym. To wielogodzinne polowanie na światło i niezwykłe zjawiska atmosferyczne, znajdywanie ciekawych planów, interesujących kształtów i form oraz chwytanie ulotnych chwil. To pasja i nałóg, trwające latami, efektem których są prezentowane prace. Chciałem w tym surowym, pięknym świecie pokazać też człowieka, jego odwieczne dążenie do zdobywania szczytów, a nawet spojrzenie na nie z jeszcze wyższej perspektywy- z góry.
Prezentowane na wystawie prace powstały w latach 2014-2022.
Kazimierz Sokołowski - urodzony 01 lipca 1955r. w Rutkach – Kossakach, woj. podlaskie.
Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, dr inż. budownictwa lądowego. W latach 1979- 2022 pracownik naukowy, dydaktyczny, adiunkt, kanclerz i wicekanclerz Politechniki Świętokrzyskiej. Autor/współautor około 20 prac naukowych, rzeczoznawca budowlany. Laureat dwóch prestiżowych nagród Budowa Roku za projekty w kategorii budynki biurowe i mieszkalne. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za Wieloletnią Służbę, Srebrną odznaką za Zasługi dla Piłki Ręcznej. Aktualnie zatrudniony w Głównym Urzędzie Miar na stanowisku Koordynatora Kontraktu na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach.
Początki pasji fotografowania łączą się z rozpoczęciem w 1974 roku studiów na Politechnice Świętokrzyskiej i przystąpieniem do prężnie działającej przy tej Uczelni, pod kierownictwem Andrzeja Borysa, Studenckiej Grupy Fotograficznej KWANT. Ówczesna działalność twórcza to wieloletnie dokumentowanie życia kieleckiego środowiska studenckiego, którego był uczestnikiem i obserwatorem oraz dokumentowanie życia małej społeczności wiejskiej w rejonie Staszowa. Wynikiem były prace prezentowane na 42 wystawach fotograficznych w tym kilku indywidualnych m.in. na III Ogólnopolskim Biennale Fotografii Studenckiej (1978),), VIII i IX Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych "KONFRONTACJE '77" i "KONFRONTACJE '78 ", III i IV Dorocznej Wystawie Fotografii Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF(1978, 1979),Konkursie Fotografii Polskiej "Złocisty Jantar 79’’, Wystawie Fotografii "Rodzina Polska"(1979), Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko” (1981, 1982), Wystawie Fotografii Socjologicznej (1981).
W latach 1975-1984 kierownik Studenckiej Grupy Fotograficznej „KWANT”, trzykrotny organizator Ogólnopolskich Studenckich Warsztatów Fotograficznych w Ameliówce i Jodłowym Dworze (1975, 1976 i 1979), których uczestnikami było wielu znakomitych fotografów, jak: Andrzej Borys, Andrzej Świetlik, Antoni Myśliwiec, Grupa" Łódź Kaliska" Marek Janiak i Andrzej Wielogórski, krytyk artystyczny Jerzy Busza, gościnnie Paweł Pierściński i inni. Komisarz „IV Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Studenckiej- Kielce-80”(1980). Członek Fotoklubu "KONTRAST"(1976 - 1985). Współzałożyciel Tymczasowej Grupy " KONTRAST - KWANT", członkowie: Andrzej Borys, Toni Myśliwiec, Mich Frąckowiak, Marek Herman, Kazimierz Sokołowski. Wśród krótkiej, działalności Grupy na szczególną uwagę zasługuje przestrzenna ekspozycja pt. "AUTOBUS", imitująca autobus miejski, do którego wnętrza wchodzili widzowie, oglądając wokół eksponowane prace. Ekspozycja była prezentowana w WDK KIELCE i na tzw. "Dekadzie Młodych" w Darłówku oraz w IX Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych "KONFRONTACJE '78".
W 1979 uzyskał uprawnienia instruktora fotografii kategorii I.
W latach 1980-1981 dokumentował wydarzenia społeczne w środowisku kieleckim pokazujące ówczesną rzeczywistość: kolejki, puste sklepy, strajki. W szczególności historyczną wartość stanowią zdjęcia dokumentujące Ogólnopolski Strajk Okupacyjny środowiska studenckiego (listopd1981). Powstał wówczas obszerny cykl zdjęć, dotychczas jeszcze w całości niepublikowanych. Zawierają one szeroki wachlarz ówczesnych wydarzeń, obrazujący atmosferę strajkową połączoną ze specyficznym humorem studenckim.
Od 1985-do 2009 przerwa w twórczości fotograficznej.