Galeria "U Strasza", Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zapraszają na wystawę fotografii Zbigniewa Podsiadło zatytułowaną:
"PROWINCJA".
Otwarcie: 25 kwietnia 2025 roku.
Godzina: 18.00.
Miejsce: "Galeria U Strasza”
Wojewódzki Dom Kultury
Wejście od ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
ZAPRASZAMY!
Danuta Kowalik-Dura
Zbigniew Podsiadło Prowincja
„W poniedziałek
zupełnie zapomniałem,
że wali się świat”
Zbigniew Podsiadło fotografuje od ponad czterech dekad. Prowincja jest cyklem, który powstaje od lat 70. XX wieku. Perspektywa retrospekcji pozwala na wyłonienie przemian, ale i ciągłości w fotograficznym obrazowaniu problematyki określonej tytułem. Autor realizuje swoje prace w miejscach, których aura, klimat istnieją jakby poza czasem. Jego fotografie są autorską interpretacją otaczającej rzeczywistości, świadectwem aprobaty i internalizacji konstruujących ją wartości. Obrzeża, małomiasteczkowość, peryferia, to tam odnajduje koloryt tworzony przez specyficzny krajobraz, lokalną architekturę i wypełniających je treścią ludzi. Istnieją miejsca oddalone od cywilizacyjnych wpływów XXI wieku przez zapomnienie i marginalizację i takie, które zachowują świadomie dawne struktury. To właśnie one są przedmiotem fascynacji fotograficznej Zbigniewa Podsiadły. Autor nadaje im refleksyjny charakter, dzięki czemu zachowują aktualne znaczenia.
Fotografie zestawione w sekwencje eksploatują wątki egzystencjalne, problematykę istoty samego bytu z akcentowaniem złożoności jego form i tego, co nieuchronne. Wybór i układ prac według przyjętej idei obejmującej ich główne wątki i zakresy pól znaczeniowych wpisują się w nurt możliwy do określenia jako ciąg dalszy fotografii humanistycznej w formacie skrojonym na XXI wiek. Autor w odpowiedzi na pytanie o inspiracje kształtujące jego wrażliwość fotograficzną odwołuje się do słynnych wystaw: Edwarda Steichena Rodzina człowiecza z 1955 roku i Karla Pavka W drodze do raju z roku 1964, które będąc w międzynarodowym obiegu spopularyzowały tematykę codzienności i funkcjonowania wielokulturowych, złożonych tożsamościowo społeczności. Nobilitacja fotografii humanistycznej i rozwój jej nurtu socjologicznego ukształtowały pojmowanie roli tego medium przez całe pokolenie ówczesnych fotografów.
Ekspresje fotografii autor uzyskuje poprzez dobór środków formalnych, właściwych dla jego warsztatu. Tworzy kontrastowe czarno-białe fotografie, w których operując światłem wydobywa plastykę miejsc i akcentuje punktum obrazu. Zbigniew Podsiadło to dojrzały twórca, analizujący struktury rzeczywistości z wrażliwością, wydobywający z nich pokłady znaczeń. Jego twórczość ewoluuje od siły dokumentu do doświadczania interpretacyjnych potencjałów realizmu. Prace autora są połączeniem klasyki fotografii z nową postawą twórczą wypracowaną dla widzianego poprzez pryzmat estetyki dokumentu artystycznego. Autor wskazuje na ważne dla jego sztuki przestrzenie znaczeniowe. Fotografie odnoszą się do pytań o fundamentalne wartości, budujące obraz świata w wymiarze nie tylko „tu i teraz”. Problematyka ludzkiej kondycji we współczesnym świecie jest nadal bogatym źródłem rozważań dla twórców, a ponadto w refleksyjnej warstwie nabiera uniwersalnej wymowy.
Tożsame rozumienie misji fotografii prezentował Jerzy Lewczyński, który uważał „medium fotograficzne za uniwersalny instrument służący do zapisywania i tłumaczenia świata”. Przenikanie się wątków, powtarzające się motywy odnajdywane w różnych przestrzeniach eksponują i wyłaniają podobne struktury właściwe dla różnych społeczności. Wyłaniają się prawdy uniwersalne i niezależne od ludzkiej woli, a lokalnego wymiaru nabiera tego, co ponadczasowe.
ZBIGNIEW PODSIADŁO
Urodził się w 1955 roku na Ponidziu.
Mieszka i pracuje w Sosnowcu.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Od 2004 roku prezes Okręgu Górskiego ZPAF
i członek Zarządu Głównego ZPAF.
Wielokrotny laureat najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych.
Za swą twórczość został uhonorowany między innymi:
Medalem 150-lecia Fotografii
Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych .
Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
„Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.
Laureat Artystycznej Nagrody miasta Sosnowca w 2010 i 2019 roku.
Medal Zasłużony dla Miasta Sosnowa - 2024
Członek Rady Fundacji „CENTRUM FOTOGRAFII”.
Członek Rady Programowej Centrum Sztuki – ZAMEK SIELECKI.
Członek Rady Kultury miasta Sosnowca.
Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych.
Otrzymał medale i nagrody na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze,
Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, San Francisco, Berlinie, Pradze i wielu innych.
Uczestnik i organizator plenerów i sympozjów artystycznych.
Juror wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i wystaw fotografii.
Autor kilkunastu indywidualnych wystaw problemowych.
Reakcje -1977, Fotografie – 1979, Etiuda Śląska – 1984,
Cykle Fotograficzne – 1985, Akt i Portret – 1986,
Prowincja – 2003, Łemkowyna – 2005, Tożsamość Miejsca – 2010,
Tajemnica Tryptyku – 2013, W Szarościach – 2014,
Igrzysko Boże – 2015 , „PODSIADŁO” – 2017, Fotografie – 2018, „Wspomnienia” - 2019
Prace Zbigniewa Podsiadło znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach,
Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu
oraz w zbiorach prywatnych w USA, Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Włoszech oraz w kraju .
W uznaniu wybitnych osiągnięć twórczych Zbigniew Podsiadło uhonorowany został
przez Ministra Kultury Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.
Zapraszamy!
info:
(20+) Zbigniew Podsiadło "PROWINCJA" wystawa fotografii | Facebook