Już w najbliższy piątek 26 lutego 2021 roku zapraszamy do Kielc!
To będzie niezwykły wieczór. 26 lutego 2021 roku o godzinie 18:00 zostanie uroczyście otwarta wystawa fotografii Jolanty Rycerskiej pt. „Bajki niczyje”. Niezwykłe będzie również to, iż otwarcie tej wystawy inauguruje działalność całkowicie nowej „Galerii u Strasza”!
Kustoszem galerii będzie Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach. Udostępnienie tej galerii stanowi zwieńczenie niezwykle złożonego procesu, którego celem było stworzenie w Kielcach niezależnej przestrzeni wystawienniczej przeznaczonej dla fotografii. Dla całego naszego środowiska to niesamowicie ważne wydarzenie!
Jak całą zaistniałą sytuację opisuje Autorka pierwszej wystawy w nowej galerii?
„Zaproszenie do pokazania wystawy „BAJKI niczyje” w nowopowstałej kieleckiej „Galerii u Strasza” przyjęłam z wielką radością. Od kilku miesięcy wiedziałam, że w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, w którym mieści się siedziba Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF, powstaje galeria fotografii. Bywałam tam, najpierw ciesząc się planami dyrektora WDK w Kielcach Jarosława Machnickiego oraz Zarządu Okręgu, potem podziwiając postępy w generalnym remoncie pomieszczeń ekspozycyjnych. Tym bardziej cieszę się, że dzięki życzliwości gospodarzy, właśnie moja wystawa będzie inaugurować plan wystawienniczy galerii. Jej wernisaż będzie zarazem świętem Okręgu i środowiska świętokrzyskich fotografów, które jest mi bliskie. Będzie to dla mnie zaszczyt i okazja towarzyszenia kolegom w tak szczególnej chwili. Wszyscy mamy świadomość rangi wydarzenia - nowa galeria otwiera nowe perspektywy na polu lokalnego rozwoju sztuki fotografii. To zawsze działa jako czynnik aktywujący, edukujący, animujący życie artystyczne. Będzie to zatem prawdziwe święto fotografii, okazja do gratulacji i podziękowań tym, którzy do jej powstania się przyczynili. Moje prace na ścianach potraktuję więc symbolicznie - jako bajkowo - magiczny wkład w zdefiniowanie nowego przeznaczenia pomieszczenia. W końcu nie bez powodu galerie nazywamy „świątyniami sztuki”, traktując je jako przestrzenie służące potrzebom ducha, kontemplacji rzeczywistości widzianej przez pryzmat wrażliwości twórców.
Niech ta galeria będzie ważnym miejscem na kulturalnej mapie Kielc.
Takim, do którego się wraca, aby znajdować powód do namysłu i zachwytu.”
Jolanta Rycerska
O Autorce
Jolanta Rycerska urodziła się w Lublinie.
Jest Absolwentką Filozofii Teoretycznej na KUL, Europejskiej Akademii Fotografii i Studium Fotografii ZPAF. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików od 2005 roku. Od roku 2009 jego Wiceprezes, a od roku 2011 do chwili obecnej - Prezes Zarządu. Wykłada fotografię w Studium Fotografii ZPAF. Od 2013 pomysłodawca i dyrektor czterech edycji międzynarodowego festiwalu Warsaw Photo Days, dwóch edycji Dni Fotografii Alternatywnej w Warszawie, dyrektor i kurator wystaw Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej z gościem honorowym - Islandią. W 2014 roku otrzymała nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Kurator wystaw i projektów w dziedzinie sztuk wizualnych. Członkini Rady Programowej Galerii Kordegarda prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury. Kuratorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jurorka ponad trzydziestu konkursów fotograficznych. Autorka piętnastu wystaw indywidualnych oraz czterdziestu ośmiu zbiorowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
„BAJKI niczyje”
„Fotografie są wycinkami rzeczywistości o symbolicznym wymiarze. Nie muszą być końcem artystycznej przygody, bywają początkiem. Zdjęte widoki odtwarzają pojedyncze fragmenty napotkanych historii. Oderwane od źródła, pozbawione koloru i nadmiaru detali, przestają być realne. Budzą raczej ciąg luźnych skojarzeń, zapraszają do refleksji i reminiscencji.
Zebrane w kolekcję, przetasowane i rozłożone na ścianach galerii, pozwalają zaprosić widza w podróż do krainy wspomnień i wyobraźni. Prace zaprezentowane w cyklu łączy kilka cech wspólnych - znaczeniowe niedopowiedzenie, jakaś ulotna aura, otwarcie na odczytania. I ukryty w nich czas przyszły dokonany - znajdujący spełnienie dopiero w umyśle widza. Zawierają tajemnice, z których każda mogłaby być wizualnym otwarciem wciąż niezapisanej baśni. Powstały, aby znajdować ślady zatrzymane w pamięci, ale też nawoływać nostalgiczne obrazy wspomnień, na które dopiero czekamy. Zapraszają do tajemniczych przestrzeni znanych nam ze snów - bezgranicznych i niepoznawalnych. Są jak przypomnienie świata dziecięcych fascynacji, nieograniczonych możliwości i pytań szukających ostatecznych odpowiedzi…”
Na patrona naszej galerii wybraliśmy postać Maksymiliana Strasza. Kim był?
Maksymilian Strasz (ur. 1804 w Ojrzanowie, zm. 1885 w Warszawie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim) – polski fotograf, wynalazca, inżynier, architekt.
Nazywany jest „Ojcem polskiej fotografii”.
W sierpniu 1837 roku otrzymał stanowisko inżyniera gubernialnego guberni kieleckiej. Pełniąc swoje obowiązki nadzorował utrzymanie i budowę dróg lądowych i wodnych. Kontynuował prace przy budowie szpitala św. Aleksandra (1838-1843) i urządzaniu parku miejskiego w Kielcach, z którymi był związany do 1844.
Interesował się optyką i nowym wynalazkiem – fotografią. Już 13 lipca 1839 r. – a więc jeszcze przed ujawnieniem szczegółów techniki dagerotypii – Strasz opublikował w „Wiadomościach Handlowych i Przemysłowych” artykuł pt. „Sposób przenoszenia na papier przedmiotów za pomocą camera obscura przez wpływ samego światła”. Publikacja była poświęcona innej technice fotograficznej: kalotypii. W przypisie do tego tekstu redakcja informowała, że autor jako dowód sukcesu tego doświadczenia przesłał dwie odbitki, a wszyscy zainteresowani mogli je zobaczyć. Obiektywnie patrząc, było to dokonanie na światową skalę, jednakże ze względu na fakt, iż Polska znajdowała się pod zaborami (Kielce były wtedy w strefie zaboru rosyjskiego), wydarzenie to zostało zmarginalizowane i przeszło bez większego echa. O kolejnych próbach Strasza związanych z tą techniką nic nie wiadomo. Zainteresował się natomiast dagerotypią, której poświęcił kolejne teksty, opublikowane w październiku i listopadzie tego samego roku. W 1857 r. wydany został jego podręcznik zatytułowany „Fotografja, czyli zbiór środków używanych do zdejmowania obrazów za pomocą światła na papierze lub szkle, ułożony do praktycznego zastosowania, podług dzieł hr. de la Sor i Texier, Le Graya i Brebissona”. W kolejnych latach (1860, 1862 i 1866) zostały opublikowane jego dalsze części.
Został upamiętniony:
-
w Kielcach znajduje się ulica jego imienia;
-
w 1989 roku Poczta Polska z okazji 150 lecia polskiej fotografii wydała znaczek projektu Stefana Małeckiego o nominale 40 zł dedykowany Maksymilianowi Straszowi;
-
w 1989 roku Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, ustanowił Medal 150-lecia Fotografii – z wizerunkiem Maksymiliana Strasza (awers);
-
w 2021 roku Zarząd Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach podjął decyzję, iż Galerii Fotografii, mieszczącej się w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury, będzie patronował Maksymilian Strasz.
Uroczysta inauguracja działalności „Galerii U Strasza” w której nastąpi otwarcie wystawy Jolanty Rycerskiej pt.: „Bajki niczyje” odbędzie się w piątek 26 lutego 2021 roku o godzinie 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2.
Serdecznie zapraszamy!
Zarząd Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF
ZPAF - "BAJKI niczyje" Jolanty Rycerskiej w "Galerii U Strasza" w Kielcach