Szanowni Państwo!
Publikacja o Tadeuszu Cyprianie trafiła do sprzedaży!
Kolega Robert Andre (kurator i wydawca albumu) - w trakcie pleneru fotograficznego "34 Art Eko Nowa Słupia 2021" zaprezentował dwutomowe wydawnictwo:
„Notatki jeńca 1917-1918",
"Fotografie 1918-1919”.
Tadeusz Cyprian - prawnik i fotograf, został niemal zapomniany, a jego podwójne dzieło z końca I wojny światowej – pisarskie i fotograficzne – nigdy nie zostało opublikowane. Sytuacja zdumiewająca, gdyż w 1945 r. reprezentował Polskę w UN War Crime Commission i na procesie norymberskim. Z końcem II wojny światowej stał się jednym z najbardziej znanych polskich prawników, a w latach 1952-1968 był profesorem prawa karnego na UAM w Poznaniu.
W dziedzinie fotografii już w latach dwudziestych XX w. był drugim, obok Jana Bułhaka, najważniejszym twórcą, autorytetem i publicystą w Polsce, znanym w całym świecie Zachodu. Po II wojnie światowej wydawał kultowy podręcznik „Fotografia. Technika i technologia”, który doczekał się aż 11 wydań.
Notatki jeńca 1917-1918 (tom 1) są rewelacyjnym dokumentem z okresu kiedy osiemnastoletni Cyprian, zaraz po maturze, ląduje w ogniu I wojny światowej – szkolenie, front włoski i kolejne włoskie obozy jenieckie. Jego świat wywraca się do góry nogami. A on pisze o tym na bieżąco – fantastycznie, z nerwem, dowcipem albo rozpaczą i wciąga nas do swego świata brawurowo. To narracja niezakłamana, porywająca.
Fotografie 1918-1919 (tom 2) to swoista kontynuacja „Notatek” - wojna się kończy i Cyprian jako rekrut do tzw. Błękitnej Armii gen. Hallera opuszcza obóz i opowiada dalej – teraz poprzez fotografie. Robi z nich reportaż o drodze nowych hallerczyków z Włoch do Francji, o przygodzie, szkoleniach, zwykłej codzienności w Armii Polskiej i to głównie w nieznanych dotąd ośrodkach w Bretanii. Zdjęcia są absolutnie unikalne.
Notatki zapisane są w 6 zeszytach, od 30 lat znajdują się w poznańskim oddziale Archiwum PAN. 133 negatywy 6x9 podarowane w 1979 r. przez córkę autora Ewę Wiśniewską Kolskiemu Klubowi Fotograficznemu FAKT, znajdą się niebawem w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Wydawca: Robert Andre, członek ZPAF
Przygotowanie i opracowanie: Fundacja Instytut Fotografii proFotografia i Robert Andre
Osoby zainteresowane zakupem wydawnictwa proszone są o kontakt:
PRESILO STUDIO
62-600 Koło, ul. Przemysłowa 21
tel. +48 632626342
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.