Otwarcie wystawy: 25 Lutego 2022 roku, godzina 18:00
„Galeria U Strasza”
w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach,
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
Władysław Bogacki pochodził z rodziny artystycznej. Jego dziadek Adam Bogacki był artystą malarzem, rzeźbiarzem i z zamiłowania ogrodnikiem. Ojciec Władysława , profesor Józef Bogacki był artystą malarzem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował również na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu. Tam zaprzyjaźnił się z Arturem Grottgerem, który w cyklu "Wojna" upamiętnił go w obrazie "Losowanie rekrutów" jako młodzieńca-rekruta losującego los podczas branki. ( jeszcze w jednym obrazie "Sybiracy" który znajduje się jeszcze w Krakowie). Dziadek Adam Bogacki wyrzeźbił słynne popiersie artystki dwóch kontynentów - Heleny Modrzejewskiej. Po odnalezieniu na strychu w 1970 roku po ponad stu latach nie znalazła swojego miejsca w Krakowie, obecnie znajduje się w USA a natomiast jedyna , wykonana na wniosek córki Władysława Pani Dobrzańskiej kopia znajduje się w naszym Muzeum. Również i - wydane w 1900 roku - "losowanie rekrutów" można obejrzeć w naszym Muzeum. Matka Władysława, Karolina Bogacka, wielka patriotka, przyjaciółka Anny Henclowej - fundatorki i założycielki zakładu dla ludzi w podeszłym wieku w Krakowie.
W 1899 roku, Władysław mając zaledwie 13 lat zostaje sierotą. Młodym i zdolnym chłopcem zaopiekował się przyjaciel rodziny, słynny z zakładania małych parkowych ogródków Doktor Henryk Jordan ( od nazwiska słynne ogródki jordanowskie). Majątek krakowski - dom, dobra rodzinne do 1913 roku są w zarządzie przyjaciela rodziny pełniącego funkcję płatnego zarządcy. Jeszcze w Krakowie Bogacki kończy Szkołą Realną. Bogacki następnie wyrusza do Lwowa i tam studiuje na Politechnice i Uniwersytecie oraz równolegle na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie kierunek nie do końca artystyczny ale do końca związany z Profesorem - matematykę. Państwowa Komisja Egzaminacyjna Uniwersytetu we Lwowie nadała Władysławowi Bogackiemu tytuł profesora. Od 1913 roku do 1966 pracował w charakterze profesora matematyki i geometrii wykreślnej w krakowskich gimnazjach, liceach i technikach.
W czasie okupacji hitlerowskiej prof. Bogacki prowadził w ośrodku tajnego nauczania nr. 3 zajęcia z matematyki i geometrii wykreślnej. Również w swoim domu na ulicy Krowoderskiej spotykał się ze studentami ucząc ich wyżej wymienionych przedmiotów. Profesor Władysław Bogacki 55 lat pracował jako profesor matematyki. 4 października 1973 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.W naszym Muzeum Fotografii w sali nazwanej imieniem Profesora znajdują się wszystkie dokumenty z życia patrona. Indeksy uczelni lwowskich krakowskiej , świadectwo maturalne, zdjęcia z tamtych czasów, KenKarta z czasów okupacji hitlerowskiej w Krakowie, odznaczenie Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski z dokumentami i inne artefakty z życia.
Okres II wojny światowej.
Profesor prowadził w swoim domu oraz w ośrodku tajnego nauczania numer 3 lekcje matematyki i geometrii wykreślnej. Tablica znajdowała się ukryta za kredensem. Wtedy gdy gestapo pojawiło się w przedpokoju - a zdarzyło się to kilkakrotnie - córce prof. Bogackiego udawało się ze względu na bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego zatrzymać ich a członkowie tajnego nauczania mogli wtedy wyjść drugim wyjściem przez ganek, tablica wędrowała na swoje miejsce za kredens i tak dalej.
Sama wojna była ogromnym ciosem. Przed wybuchem w 1939 roku prof. Bogacki wysłał około 100 fotogramów na wiele wystaw międzynarodowych. Fotogramy nigdy nie wróciły do Polski. Była to straszna strata gdyż fotogramy na wystawy opracowywał sam a po wojnie nie miał już nigdy warunków . Również pracownia fotograficzna wspaniale wyposażona przez profesora w IX Gimnazjum im. Hoena Wrońskiego przy ulicy Michałowskiego 3 (posiadała aparaty do powiększeń, koryto 8 m. i inne urządzenia ciemniowe) została przez Niemców zniszczona. Niemcy po zajęciu w 1939 roku budynku nie tylko zniszczyli pracownie fotograficzną ale również wykradli większość negatywów a około 200 fotogramów ozdabiających klasy i korytarze gimnazjum zginęło bezpowrotnie. Okres wojny i ciężkie warunki zmusiły prof. Bogackiego do sprzedaży aparatu fotograficznego - utracił więc wszystko, co było związane z jego pasją życia : negatywy, gotowe powiększone fotogramy, aparaty, pracownie. Profesor załamał się całkowicie. Praktycznie do fotografowania już nie powrócił.
Osiągnięcia na polu fotografiki.
Już jako młodzieniec pierwsze próby fotografowania rozpoczyna od 1903 roku. Posiadając zmysł i zdolności wrodzone artystyczne i już jako chłopiec a potem jako student zainteresował się nowoczesną formą artystycznego przekazu - fotografią. Wykonywał zdjęcia pamiątkowe, rodzajowe. Pierwszym sukcesem było pierwsze miejsce i złoty medal w 1911 roku we Lwowie na Wystawie Krajowej. Wykonywał również dużo zdjęć podczas podróży zagranicznych. Do dziś można podziwiać piękne zdjęcia w albumach rodzinnych, które znajdują się w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Zdjęcia krajobrazów Włoch, Austrii i Szwajcarii ale również architektury to wspaniałe wizytówki umiejętności artystycznych Profesora. Część tych zdjęć jest zdjęciami stereoskopowymi a więc oglądać je możemy tylko w stereoskopie. Również w naszym Muzeum możemy w pełni 3D z tamtych czasów takie zdjęcia oglądać.
Talent Profesora rozwijał się szybko czego najlepszym dowodem są kolejne nagrody, odznaczenia i medale brązowe, srebrne i złote , nagrody pieniężne i rzeczowe między innymi na Pierwszej Polskiej Wystawie Ojczystej w Warszawie - nagroda Ministra Spraw Zagranicznych. Oto kilka opisów z wystaw:
- Lublin 1926 rok - Wystawa Fotografii Krajobrazu Polskiego - "Jednogłośnie przyznajemy Panu odznaczenie w formie wyróżnienia za zbiór nadesłanych fotografii",
- Lwów 1928 rok - Pierwsza Metodyczno Dydaktyczna Wystawa Krajobrazu Polski - " Komitet wyraża podziękowanie serdeczne za wzięcie udziału w Wystawie przez nadesłanie tak pięknych eksponatów, które przyczyniły się wybitnie do uświetnienia i powodzenia Wystawy".
Kolejne wystawy w 1929 roku w Stanisławowie, Kołomyi, Stryju, Wilnie, Lwowie oraz wystawa ruchoma, za którą Profesor otrzymał wysokie uznanie i wiele wyróżnień. Również udział w wystawach zagranicznych kończył się kolejnymi medalami i dyplomami. Przedstawię prawie pełny spis odznaczeń i dyplomów :
Medale złote Medale srebrne
Lwów - 1911 rok Bruksela - 1934 rok
Kraków - 1933 rok Barcelona - 1935 rok
Courtrai (Belgia) - 1936 rok Bruksela - 1938 rok
Courtrai (Belgia) - 1937 rok Sydney (Australia) - 1939 rok
Courtrai (Belgia) - 1938 rok Barry (Anglia) - 1939 rok
Courtrai (Belgia) - 1939 rok
Urodzony 2.01.1886 - zmarł 10.01.1975 roku.