Stanisław Kulawiak Relacje uliczne 1990–2022
Galeria "U Strasza"
Związek Polskich Artystów Fotografików
Okręg Świętokrzyski
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 Kielce
21.01.2023–16.02.2023
wernisaż: 20.01.2023, godz. 18.00
Kurator wystawy: Adam Sobota
Stanisław Kulawiak Relacje uliczne
Fotografie, które Stanisław Kulawiak wystawia pod tytułem Relacje uliczne, wykonane zostały w latach 1990–2016 i są konsekwentną kontynuacją jego działalności z lat 1974–1989, którą podsumował albumem Na peryferiach PRL. Główny nurt jego twórczości to dokumentowanie scen związanych z codzienną obyczajowością spotykaną na terenach wiejskich, a także małych i dużych miast. Z upodobaniem wyławia paradoksy i kontrasty wynikające ze zmian cywilizacyjnych, z nakładania się zachowań związanych z różnymi poziomami bytowania. Często rejestruje zaskakujące sytuacje i elementy humorystyczne, dzięki czemu jego dzieła wzbudzają żywe reakcje i pozytywne odczucia. Jednak na autoportrecie zarejestrowanym w 2015 r. jako odbicie w ulicznej witrynie widzimy jego poważną twarz znamionującą głęboki namysł i determinację przeniknięcia logiki wydarzeń rozgrywających się wokół niego. Poważny jest też jego dorobek ukazujący Polskę i jej mieszkańców w najzwyklejszych sytuacjach, gdzie prowizoryczny stan rzeczy przenika się z przejawami zaradności, w czym też sami możemy się rozpoznać. O ile okres PRL-u Stanisław Kulawiak przedstawiał w fotografii czarno-białej, to kolejne dekady zobrazowane zostały w kolorze i zmiana ta jest godna uwagi. Mocne akcenty kolorystyczne dla najważniejszych elementów przedstawień kontrastują tam z tłem zaznaczonym przez barwy zmierzające ku szarości, ale wystarczająco charakteryzujące cały plan. To kolejny powód, aby docenić tę wystawę.
Adam Sobota, Wrocław, luty 2019
Fotograf – istota oboczna
Wychowany jako dziecko na nadprośniańskich łęgach w latach młodzieńczych zderzyłem się z cywilizacją wielkiego miasta. Moją świadomość uformowały prawa natury i ciężka ręka ojca. Wśród łąk i pól poczułem smak wolności naznaczony organicznym rytmem przyrody, stałem się częścią tego świata. Nigdy potem w różnych środowiskach i kulturach nie potrafiłem odnaleźć swojego miejsca, zawsze byłem obok. W wieku dwudziestu lat w moich rękach pojawił się aparat fotograficzny, od tego momentu już wiem, dlaczego jestem obok.
Stanisław Kulawiak, Ostrzeszów, luty 2019
Stanisław Kulawiak, rocznik 1954. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Bobrownikach i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w latach 1973–1979 studiował na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki AGH w Krakowie. Fotografią zajmuje się od roku 1974, najpierw prowadził Studencką Agencję Fotograficzną, a dwa lata później wspólnie z przyjaciółmi założył Grupę Twórczą SEM i Jaszczurową Galerię Fotografii. W roku 1980 został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1983–1989 współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a w okresie 1993–1999 pracował dla firmy Country Line w Niemczech. Od 1999 roku jest współwłaścicielem Oficyny Wydawniczej Kulawiak w Ostrzeszowie. W latach 2010–2021 był prezesem Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916. Od 2014 roku jako wiceprezes ds. artystycznych Okręgu Dolnośląskiego ZPAF organizuje wystawy okręgowe oraz w Galerii Za Szafą (obecnie Galeria Fotografii ZPAF), od 2017 roku jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wielu wystaw i publikacji, interesuje się edytorstwem i drukiem.
Temat „Relacje uliczne” jest fragmentem wystawy zrealizowanej w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików, która w całości była eksponowana w marcu i kwietniu 2022 roku w Galerii Foto-Gen we Wrocławiu.
Katalog towarzyszący wystawie został przygotowany i wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.