Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Autor zapraszają na wystawę fotografii Andrzeja Zembika
...piaskowe opowieści...
Ekspozycja wystawy: marzec - kwiecień 2023
Mała Galeria Fotografii
Rynek 9, Przemyśl
Kurator galerii: Jacek Szwic
Serdecznie wszystkich zapraszamy!
…piaskowe opowieści…
Takie opowieści podczas nadmorskich wędrówek pokazał mi piasek.
Jest to świat jak najbardziej realny, pełny piękna w swojej ulotności, daleki od kulturowych znaczeń. Zatrzymany w danej chwili światła i zatrzymany w krótkim czasie swoich kształtów, które za chwilę już są zupełnie inne. Świat na który chcę zwrócić uwagę fotograficznym medium zamykającym w kadrze wybrane jego fragmenty. Zaobserwowanym, ulotnym zjawiskom poprzez fotografię nadajemy trwałość i możemy przedłużyć ich istnienie. Obraz staje się odzwierciedleniem istnienia tej chwili, której już nie ma i drugiej takiej już nie będzie. Patrząc dopatrujemy się przypuszczalnych kształtów, zdarzeń, śladów z naszej pamięci, snujemy i układamy o nich opowieści nadając znaczenia. Dla każdego te kształty będą opowiadały inne historie, inne wyobrażenia.
Patrząc na fotografie obcujemy już jednak tylko z płaską kartką papieru i w niej zawieramy kolejne znaczenia z naszej konotacji. Świat rzeczywisty powoli zaczyna być dla nas niewidoczny, zakrywamy go naszymi opowieściami. Można też oderwać się od świata znaczeń i pozostać tylko w komforcie kontemplacji istniejącej formy bez żadnej opowieści. Jeżeli nie będziemy traktowali fotografii jako odtwarzania świata, zobaczymy w nich obrazy same w sobie, zapożyczające co prawda z świata pewną materię ale przekształcające ją na swój własny użytek.
Andrzej Zembik
Andrzej Zembik – niedawno urodzony – rocznik ’60 – i jeszcze żyjący, magister, częstochowianin. Fotografuje od dawna, w latach 1976–1990 był członkiem Towarzystwa Fotograficznego w Częstochowie. Obecnie jest członkiem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Kilka wystaw indywidualnych: „Plażowe posągi” (2012, Częstochowa; 2013, Gdańsk); „Zabawy z kamieniami” (2017, Słupsk); „Dwa spojrzenia na morze” – wspólnie z Anną Klinkosz (2017, Rzeszów); „Biało – Czerwona” - wspólnie z Romanem Timofiejukiem (2018, Gdynia, Bydgoszcz; 2019, Częstochowa; 2021,Kielce); „… portowe obrazki…”, 2022, Zamość. Bierze udział w wystawach fotograficznych i interdyscyplinarnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. W fotografiach zwraca uwagę na te fragmenty świata, które niezauważone, trwają obok nas. Obserwuje świat bez kulturowych znaczeń, którymi go obdarzamy. Szuka rzeczywistości, która jest poza słowem. Fotografią zapisuje ślady zdarzeń, często ulotnych, jak gra światła na szkle, ale też trwania, jak kamienie, czy przemian istnienia w porządku czasu…