Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski w Kielcach, Galeria Fotografii ZPAF Okręg Dolmośląski oraz Kurator wystawy Robert Andre zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną: "Tadeusz Cyprian / Nieznane fotografie z I Wojny Światowej".
Otwarcie: 4 kwietnia 2024 roku.
Godzina: 18.00.
Miejsce: Galeria fotografii Okręg Dolnośląski ZPAF
Czas trwania wystawy: 4.04–4.05.2024
Prezentowane na wystawie fotografie obejmują końcowe lata I wojny światowej (1918-1919 r.), kiedy Cyprian jako młody żołnierz armii austro-węgierskiej dostał się do obozu jenieckiego Santa Maria we Włoszech, gdzie po podpisaniu arkusza zaciągu do tworzącej się Armii Polskiej gen. Józefa Hallera, zwanej „Błękitną Armią”, odbył z nią podróż koleją do obozów szkoleniowych w Sille Le-Guillaume i Quintin w Bretanii we Francji, a potem, w maju 1919 roku, do bazy lotniczej Pars Les-Romilly w pobliżu Paryża.
Będąc obserwatorem i fotografem lotniczym stworzył wyjątkowy reportaż, którego tematyka związana jest z dokumentowaniem codziennego, obozowego, żołnierskiego życia, portretami żołnierzy, a także pokazaniem urokliwych miasteczek Bretanii.
Punktem wyjścia do przygotowania tej wystawy były 133 negatywy 6x9, nigdzie wcześniej niepublikowane, które przekazała Kolskiemu Klubowi Fotograficznemu „Fakt” w roku 1979 córka profesora, Ewa Wiśniewska, nadając mu imię swego wybitnego ojca. Te unikatowe negatywy zostaną w tym roku przekazane do Muzeum Fotografii w Krakowie.
Tadeusz Cyprian (1898-1979) to jedna z najbardziej wszechstronnych i rozpoznawalnych postaci
międzywojennej i powojennej polskiej fotografii, a zarazem ogromny autorytet prawniczy – polski przedstawiciel w czasie głównego procesu norymberskiego w 1945 r., później prokurator Najwyższego Trybunału Narodowego i profesor prawa karnego na UAM w Poznaniu.
Tadeusz Cyprian urodził się w Zabłotowie na Podolu, a po ukończeniu szkoły średniej we Lwowie w 1916 r. został wcielony do armii austro-węgierskiej i wysłany na front. Dostał się do niewoli włoskiej, a z końcem I wojny światowej wstąpił do Armii Polskiej gen. Hallera. W latach 1918-1919 szkolił się w ośrodkach tej Armii we Francji (opowiadają o tym fotografie prezentowane na wystawie).
Po powrocie do kraju już w latach dwudziestych XX wieku był drugim, obok Jana Bułhaka, najważniejszym w Polsce twórcą na polu fotografii. W 1924 r. był współzałożycielem Towarzystwa
Miłośników Fotografii w Poznaniu a od 1931 r. został członkiem ekskluzywnego Fotoklubu Polskiego. Wychował tysiące polskich fotoamatorów, mnóstwo publikował w prasie, wydając około 30 podręczników, z których najbardziej znanym była „Fotografia. Technika i Technologia”, która doczekała się 11 wydań. Prace Tadeusza Cypriana były prezentowane i nagradzane jeszcze w międzywojniu na całym
świecie. W 1942 r. został członkiem ekskluzywnego brytyjskiego Royal Photographic Society, był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Fotografików.
Tadeusz Cyprian był wyjątkową osobowością i cieszył się wielkim szacunkiem środowiska fotograficznego i prawniczego na całym świecie.