Związek Polskich Artystów Fotografików - Okręg Świętokrzyski i Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach wraz z Autorami zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną
BIAŁO-CZERWONA
Otwarcie wystawy: 10 listopada 2021 roku
Godzina: 18:00
Miejsce: Wojewódzki Dom Kultury - ul. ks. P. Ściegiennego 2, Kielce
Wejście Główne - Dolne Foyer
Okazją do przygotowania tej szczególnej wystawy są zbiegające się w czasie dwie, niezwykle istotne, rocznice:
- 103 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę;
- 85 rocznica Otwarcia Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Serdecznie wszystkich zapraszamy!
BIAŁO-CZERWONA
Zestawienie dwóch kolorów – białego i czerwonego – w układzie horyzontalnym stanowi barwy narodowe Polski, ów układ barw r e p r e z e n t u j e wspólnotę ugruntowaną w złożonej sieci zjawisk takich, jak między innymi historia, tradycja, fizyczna przestrzeń zamieszkiwania. To reprezentowanie ukazuje się przez rozliczne ucieleśnienia, przede wszystkim we fladze, dwubarwnym materiale, ale także w sposobie malowania budowli, samochodów, statków, ciała – na przykład przez kibiców sportowych – czy w naszywkach na plecakach, torbach turystów w czasie wojaży zagranicznych. Każde z tych namacalnych, konkretnych przejawień (znaków) wskazuje, łączy z tym, co reprezentuje, można to sobie zwizualizować jako linię łączącą znak z czymś reprezentowanym. Statek w biało-czerwonych barwach nie jest już tylko pływającą konstrukcją inżynieryjną spełniająca określone funkcje, staje się natomiast polskim statkiem, podróżnik z naszywką na plecaku nie jest już zwykłym Janem Kowalskim, przemienia się w Polaka zwiedzającego obce kraje. Relacja między ucieleśnioną reprezentacją i reprezentowaną (koncepcją, wyobrażeniem Polski) wywołuje również określone efekty na poziomie uczuć, w zależności od kontekstu może to być duma, wzruszenie, tęsknota, wstyd.
Wystawa „BIAŁO-CZERWONA” jest prezentacją osiemnastu zdjęć, które są wynikiem twórczej refleksji nad barwami narodowymi dwóch fotografików – Romana Timofiejuka i Andrzeja Zembika. Każdy z Artystów robi to w inny sposób. Owe fotografie są z jednej strony kolejnymi ucieleśnieniami zestawu barw reprezentujących Polskę, z drugiej zaś strony w nowatorski sposób problematyzują oczywistość znaku.
Timofiejuk rezygnuje z kolorów, zachowując sam horyzontalny układ, konfigurację jaśniejszego i ciemniejszego, pozwalającą na rozpoznanie flagi. Artysta tworzy swojego rodzaju diagramy-fotogramy, komponując swoje dzieła z fragmentów wizerunków konkretnych miejsc w przestrzeni. Tym samym fotografikowi udaje się uruchomić pewną grę obrazów pomiędzy ogólnością koncepcji „Polska” i konkretnością-fizycznością miejsc w Polsce.
Zembik tworzy swoje obrazy fotograficzne w sposób, który możemy nazwać abstrahowaniem. Artysta wydobywa z konkretnych przedmiotów – statków/kutrów sam zestaw barw białej i czerwonej, rezygnuje również czasami z charakterystycznego układu horyzontalnego. Fotografik dokonuje pewnej dekonstrukcji układu kolorów jako reprezentacji, wskazuje tym samym na umowność relacji/linii łączącej biało-czerwoną ze swoim odniesieniem – Polską.
dr Barbara Major
OD AUTORÓW
Przygotowaliśmy specjalną wystawę fotografii pod tytułem „BIAŁO-CZERWONA”, poświęconą narodowym barwom Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga poddana działaniom o charakterze artystycznym stała się dla nas symbolem w podwójnym wymiarze, który wcale nie jest jednoznaczny, a stanowi medium wyzwalające wiele spontanicznych reakcji. Patrząc na flagę państwową, my, artyści, widzimy nie tylko flagę, lecz także samo Państwo, jego historię, walkę, dramaty, szczęście; widzimy na fladze piękno, harmonię i idee. Przedstawiamy widziany przez pryzmat Biało-Czerwonej częściowy obraz naszej Ojczyzny. Wkomponowanie czarno-białego polskiego krajobrazu oraz kolorowego widzenia codziennego pleneru w układ barw narodowych jest naszą odpowiedzią na przeżycia, których doświadczamy, obserwując flagę narodową i które chcemy przekazać. Każda praca zawiera w sobie wyrazisty przekaz związany z przemyśleniami na tematy dziejowe i codzienne.
Wystawa „BIAŁO-CZERWONA” jest opowieścią o polskiej fladze, o tym, jak każdy z nas, artystów, może indywidualnie postrzegać jej tożsamość. Skupiliśmy się na poszukiwaniach nie tylko harmonii, symetrii, podziału i koloru, ale spróbowaliśmy zwizualizować polską flagę w otaczającej rzeczywistości i odnaleźć jej obraz w zaskakujących miejscach, w których jej nie dostrzegamy, a jest tam zawsze obecna.
Roman Timofiejuk, Gdynia, 2018
Andrzej Zembik, Częstochowa, 2018