Magdalena Wolff zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Slajdowisko Zdzisława W."
Otwarcie: 5 listopada 2021 roku
Godzina: 18:00
Miejsce: Dom Kultury "Zameczek", ul. Słowackiego 23, Kielce.
Zbiór fotografii stanowią skany slajdów z podróży jej Ojca z lat 70tych i 80tych które odbył do Chin, Niemiec, Gruzji, Norwegii, Turcji oraz z dawnego ZSRR. Prezentowane prace zostały zdigitalizowane wiosną 2019 roku przez córkę Magdalenę, zaś przechowywane były w archiwum domowym od ponad 40 lat.
Zdzisław Wolff (1944-2011), urodzony w Mińsku Mazowieckim, mieszkał w Kielcach.
Magister inżynier metalurgii, ukończył Politechnikę Częstochowską na Wydziale Obróbka Plastyczna Metali w 1970 roku. Swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy w Hucie Stalowa Wola w latach 70tych XX wieku, obejmując stanowiska dyrektorskie. W latach 1979-1983 został oddelegowany z Rodziną (Żona Barbara, córki Magdalena i Aleksandra Wolff) na cztery lata na tzw. placówkę w Londynie w Anglii jako koordynator ds. wymiany handlowej w spółce handlowej Bumar - Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego - Biuro obrotów z krajami kapitalistycznymi. Swoją ścieżkę zawodową zakończył pod koniec lat 90tych ubiegłego wieku w Kielcach w Spółce EXBUD, w której pracował od 1984 roku, zaś do emerytury zatrudniony był w spółkach budowlanych jako tłumacz oraz kierownik robót na budowach w Polsce i zagranicą.
Liczne podróży służbowe znalazły swoje odzwierciedlenie w postaci dokumentu na ponad 700 slajdach wykonanych w latach 1976 – 1986.
Slajd - (inaczej diapozytyw lub przezrocze) to fotograficzny obraz pozytywowy uzyskany na materiale o przezroczystym podłożu (dawniej wyłącznie światłoczułym), przeznaczony do oglądania w świetle przechodzącym (pod światło) lub za pomocą diaskopu (rzutnika) na większej powierzchni (np. ekranie). Przezrocze charakteryzuje się wysoką jakością odwzorowania rzeczywistości oraz bardzo dużym spektrum, pozwalającym na uzyskiwanie intensywnego nasycenia barw. Przed okresem masowego upowszechnienia się techniki cyfrowego rejestrowania obrazów przezrocze było podstawowym nośnikiem obrazu wykorzystywanym dla potrzeb poligrafii. Przewyższało ono znacznie swą jakością materiały negatywowe.
Serdecznie wszystkich zapraszamy!